پنج شنبه, 24 آبان 1397    Jumu'ah

   با سلام و احترام به بازديدكنندگان و ميهمانان عزيز

وبسايت شهرداري شهر خوزي با هدف اطلاع رساني و كمك به همشهريان عزيز راه اندازي گرديد.نظرات عالمانه و سازنده شما راهگشاي ما در رشد و اعتلاي شهر خوزي خواهد بود.تعهد ما بكارگيري ايده هاي عالمانه شما در توسعه شهر دوست داشتني و هميشه استوار خوزي است.از لينك دانلود جهت ارسال و دريافت فايل استفاده نماييد.
لطفا از لينك" انتقادات و پيشنهادات " استفاده نموده و نظرات و پيشنهادات خود را ارسال نماييد.

 

Space

آمار وب سایت

خوزي در يك نگاه

 

مشخصات عمومی

 

1-موقعیت : شهر خوزی از توابع شهرستان مهر در طول جغرافیایی 53 درجه و 35 دقیقه شرقی و عرض 27 درجه و 10 دقیقه شمالی واقع شده است . این شهر با 500 متر ارتفاع از سطح دریا از شرق به شهرستان لامرد و از غرب و شمال غربی به سومین پالایشگاه بزرگ کشور (پالایشگاه پارسیان ) از شمال به شهر وراوی و از جنوب به شهرستان پارسیان استان هرمزگان منتهی می شود . خوزی از تاریخ 09/02/1392 به شهر تبدیل شده و از تاریخ 25/04/1392 از لیست دهیاری ها حذف گردیده است که دارای موقعیت فاصله ای در حدود 25 کیلومتر تا شهر لامرد 15 کیلومتر تا شهر مهر و 10 کیلومتر تا شهر وراوی می باشد . جمعیت خوزی طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 بالغ بر 3.647 نفر می باشد .

 

2-وجه تسمیه : خوزی که در گذشته به آن هزّی نیز می گفته اند در لغت به معنای نیستان و نیشکر امده و کلمه هزّی که کلمه ای عربی است و در سوره مریم نیز آمده به معنای تکان دادن درخت خرما است و چنانچه از اقوال و گزارشات برمی آید این نام بدین جهت به این شهر اطلاق گردیده که در گذشته بدلیل وجود چشمه های آب و قنات های متعدد دارای نخلستانهای مصفا بوده ، مزارع پنبه و در محل کنونی آن انواع محصولات شامل تنباکو ، گندم ، جو ، کنجد ، صیفی جات و سبزیجات کشت می شده است . همچنین چنانچه در لخت نامه دهخدا ذکر شده خوزی نام اقوامی در اهواز می باشد به نام خوزیها ، ضمن اینکه خوزیها جزء معدود اقوامی هستند که هدایایی به هخامنشیان دادند و در سنگ نوشته های تخت جمشید از آنها یادشده که همه ی مطالب فوق دلیلی محکم بر قدمت تاریخی و فرهنگی این شهر می باشد . این شهر در حدفاصل میان دو مرکز عمده شهرستان یعنی شهرهای مهر و لامرد در میان طاقدیس های آهکی زاگرس قرار گرفته و با سواحل نیلگون خلیج فارس 30 کیلومتر فاصله دارد . این شهر به دلیل بافت رسوبی و خاکهای حاصلخیز و منابع غنی و مطلوب آبهای زیر زمینی ، بیشترین میزان محصولات کشاورزی و مخصوصاً گندم را داراست که سالانه تقریباً 500 تن گندم تحویل دولت جمهوری اسلامی می دهد . وجود تنگ خوزی با 25 حلقه قنات دارای قدمت بیش از 2000 سال به سبب تنوع چشم اندازهای طبیعی از جمله چشمه آب ، نخلستانها و نیزارهای زیبا ، آسیاب آبی و استودان در امتداد این دره گردیده است . از نظر پوشش گیاهی دارای سه نوع پوشش گیاهی استپی در دشت ، نیمه استپ در دامنه ها و جنگلی در ارتفاعات با تنوع درختانی از کنار ، بنه ، بادام وحشی ، انجیر و غیره می باشد . مردم این شهر مسلمان و 100% شیعه مذهب هستند . زبان آنها فارسی روان می باشد . 90% مردم این شهر باسواد بوده و قشر وسیعی از جوانان این شهر دارای تحصیلات عالیه بودی به نحوی که همگی فرهنگیان و معلمین شاغل در مدارس ابتدایی ، راهنمایی ، متوسطه و پیش دانشگاهی بومی شهر بوده و بیش از یکصد نفر فرهنگی در این شهر وجود دارد . این شهر از دیرباز فرهنگ اصیل سنتی و اسلامی خود را حفظ نموده و کمتر در معرض الگوها وناهنجاریهای اجتماعی واقع شده و در عین حال مهمان نواز و دارای فرهنگ تعامل با همه ی گروهها و سلایق می باشد . شغل اکثریت مردم این شهر در گذشته کشاورزی و دامداری بوده و اکنون به علت همجواری با پالایشگاه گاز پارسیان ، تعدادی زیادی از اهالی این شهر در قسمتهای مختلف و کلیدی پالایشگاه و همچنین مجتمع گاز پارس جنوبی مشغول بکار بوده و از این نعمت بزرگ در راه پیشرفت و توسعه ی شهرستان به خوبی استفاده می نمایند . در گذشته نه چندان دور این شهر توسط فردی لایق و باتدبیر بنام مرحوم غلامحسین رامشی فرزند مرحوم علی خان رامشی از نوادگان حاجی خان قائد اداره می شده است . ایشان در راه پیشرفت این شهر و همچنین جوانان آن تلاش بسیار نمود . وی در قلعه قدیمی این شهر که تاهمین اواخر پابرجا بود زندگی می کرده است . مرحوم غلامحسین رامشی در سال 1378 هـ,ش دار فانی را وداع گفتند. مراسم تعزیه ( شبیه خوانی ) هرساله در این شهر ،  با شکوه برگزار می شود .

 

سایتهای مرتبط

 

 

گزارش تصویری

 کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.
شهرداری خوزی

 
Template Design:Dima Group